W aleksandrowskim szpitalu ciąg dalszy korzystnych zmian….


   Stało się naszą ambicją, aby w ślad za certyfikatem zaświadczającym o promowaniu zdrowia, wdrażaniu profilaktyki chorób, a także wychodzeniu naprzeciw potrzebom zdrowotnym społeczeństwa naszego regionu, wdrożyć i zaprezentować nasze kolejne osiągnięcie.

Ono także dotyczy kobiet,,,, Uczyniliśmy kolejny krok, aby przybliżyć realizację usług zdrowotnych i ułatwić kobietom dostęp do nowoczesnej diagnostyki oraz leczenia. Ta wielce pożyteczna i korzystna procedura medyczna dotyczy tym razem Pań, które z różnych powodów mają problem z wysiłkowym nieotrzymaniem moczu (WNM).

Uznaliśmy, że na tym polega właśnie promocja zdrowia…, czyli głośne, pozbawione fałszywego wstydu mówienie o chorobach, często przemilczanych i skrywanych, nawet przed najbliższymi… Ponadto, oferujemy nowoczesną na miarę wieku, skuteczną terapię operacyjną, tym spośród kobiet, które zechcą i powinny się jej poddać.

W tym miejscu należy się czytelnikom garść informacji o tym, czym jest ta choroba, jej społeczna skala oraz wiedza o metodach diagnozowania oraz leczenia. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet, stanowi jeden z głównych problemów w ginekologii, wpływając negatywnie na aspekty społeczne, zawodowe, czy seksualne życia chorych. Przyczyniać się może i tak z pewnością się dzieje, do pogorszenia samopoczucia kobiet, samoakceptacji, gorszych relacji małżeńskich, czy wreszcie niemożności utrzymania należytej higieny osobistej. Dyskomfort psychiczny i fizyczny, towarzyszący kobietom z WNM, może także w skrajnych przypadkach prowadzić do stanów depresyjnych, a także rozpadu więzi między małżonkami.

Niektórzy autorzy podają, że choroba ta dotyczy od 30 do aż, 70% populacji kobiet i jest schorzeniem znacznie częściej występującym, niż się powszechnie uważa. Cierpią na nią kobiety w różnym wieku i w związku z tak licznym jej występowaniem, należy ją uznać za problem społeczny. Najczęściej dotyka te spośród kobiet, które wielokrotnie rodziły, doznawały obrażeń tkanek miękkich miednicy podczas porodu, ale też takich, które mają osobniczą skłonność (wrodzony defekt struktury kolagenu), nieprawidłowości stosunków topograficznych narządów miednicy mniejszej, chorują na hypoestrogenizm (niedobór estrogenów w organizmie). Narażone są także kobiety pracujące nadmiernie – fizycznie oraz otyłe. Należy także dodać, że nie bez wpływu pozostają przebyte operacje ginekologiczne, zwłaszcza wycięcie macicy drogą brzuszną.

Literatura medyczna dostarcza informacji o ok. 170 sposobach postępowania operacyjnego w WNM. Jednak w Polsce, najczęściej stosuje się kilka sprawdzonych metod: operacje klasyczne, wykonywane laparoskopowo oraz w ciągu ostatniego dziesięciolecia coraz częściej, za pomocą tzw. taśm poliuretanowych, bądź z materiałów naturalnych, pochodzenia zwierzęcego.

Ten rodzaj zabiegu, zdobywa coraz większą popularność, bowiem jego skuteczność jest porównywalna, a nawet niekiedy przewyższa – metody tradycyjne. Przy tym, jest zabiegiem małoinwazyjnym co w praktyce oznacza, że kobieta poddana leczeniu tą metodą, opuszcza szpital następnego dnia i jest w dobrej kondycji.

Z danych NFZ| wynika, że w Polsce w latach 2004-2005, liczba operacji z użyciem taśm, była ok. cztery razy większa od łącznej liczby wszystkich zabiegów chirurgicznych bez ich użycia. Świadczy to zatem o ich innowacyjności oraz skuteczności. Zabiegi te są refundowane z NFZ, a jakość ich wykonywania w Polsce, nie odbiega od standardów światowych, zaś odsetek rzadko występujących powikłań, jest także porównywalny.

Zabiegi te muszą być jednak poprzedzone wszechstronną diagnostyką. Do tego służą badania urodynamiczne. Polegają, (po uprzednim nieuciążliwym przygotowaniu) na pomiarze czynności dolnego odcinka dróg moczowych. Pozwala on na dokładne określenie rodzaju i przyczyn zaburzeń w mimowolnym oddawaniu moczu. Aparat do badań sprzężony z komputerem, dokonuje analizy i przedstawia wyniki w formie wykresu i danych liczbowych. Badania urodynamiczne poprzedzone są zwykłymi badaniami laboratoryjnymi określającymi wydolność nerek, stan biologicznej czystości dróg moczowych oraz badaniem ginekologicznym, niekiedy USG, etc. Nasi lekarze ginekolodzy zostali wszechstronnie przeszkoleni do wykonywanych procedur – badań oraz zabiegów z użyciem taśm.

Szpital podpisał odpowiednie umowy, które gwarantują kompleksowe badania i wykonywane u nas od niedawna, te właśnie zabiegi. Cały proces dodania tej ważnej społecznie usługi zdrowotnej do działalności oddziału ginekologiczno-położniczego, uruchomiony jeszcze późną wiosną tego roku, dzięki zabiegom i staraniom Ordynatora dr Leszka Rotuskiego, został w pełni zaakceptowany i sfinalizowany przez obecnego Dyrektora Szpitala Pana mgr Mariusza Trojanowskiego. Nie bez znaczenia jest fakt i godny podkreślenia, że nowy Dyrektor szpitala jest człowiekiem otwartym i dostrzegającym potrzeby zdrowotne naszego społeczeństwa. Jego ambicją zaś, zgodną z ustawowymi zapisami o opiece nad matką i dzieckiem oraz kobietą jako podmiotem społecznym, zdrowotnym i osobowościowym, jest stworzenie jak najlepszych warunków do realizowania opieki nad nią.



Inspektor ds. Marketingu Promocji i Jakości Usług
mgr Anna Kettner

do góry 

Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim Sp. z o.o.
87-700 Aleksandrów Kujawski, ul. Słowackiego 18
tel.: 054 282 80 01, fax: 054 282 80 02

Strona główna   |   Mapa serwisu   |   Kontakt   |   Aktualności

Szpital Aleksandrów © 2006 Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Created_by Michał Buczko