Światowy Dzień Bez Tytoniu


   Zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju i życia dzieci w środowisku wolnym od dymu tytoniowego to motyw przewodni tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu, obchodzonego corocznie 31 maja. Światowa Organizacja Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia podkreślają szkodliwość wymuszonej ekspozycji na dym tytoniowy czyli tzw. biernego palenia. Zwracają również uwagę na fakt, że prawie połowa dzieci na świecie oddycha powietrzem zanieczyszczonym dymem tytoniowym, a 40% dzieci ma przynajmniej jednego palącego rodzica.

   Po raz pierwszy Światowy Dzień bez Tytoniu został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization) w 1987 roku, aby zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu, w wyniku którego co roku przedwcześnie umierają lub ciężko chorują setki tysięcy osób.
Kluczowym przesłaniem w tym roku jest ochrona obecnych i przyszłych pokoleń przed negatywnymi dla zdrowia skutkami konsumpcji wyrobów tytoniowych, które jednocześnie stanowi zapisy Ramowej Konwencji WHO o Ograniczeniu Użycia Tytoniu(FCTC) z 2006 roku. Państwa, które przyjęły Konwencję są zobowiązane do prowadzenia polityki prozdrowotnej, w tym szerokiej edukacji w różnych grupach społecznych i środowiskach, zachęcając palaczy do zerwania z nałogiem oraz do podjęcia działań służących szczególnej dbałości o najmłodsze pokolenie.

   Polska ratyfikowała dokument Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu w sierpniu 2006 r. Działania państwa zmierzające do ochrony obywateli przed dymem tytoniowym to między innymi skuteczne egzekwowanie zakazu palenia w miejscach publicznych oraz realizacja zadań służących podniesieniu świadomości obywateli o skutkach palenia.

   Ministerstwo Zdrowia oraz WHO ostrzegają, że tytoń zabija nawet połowę swoich użytkowników. Rokrocznie około 6 milionów ludzi umiera wskutek działania tytoniu. Jednocześnie jest on jedynym towarem konsumpcyjnym, który zabija, jeśli stosować go zgodnie z przeznaczeniem, które przewidział producent.


Źródło:
http://www.wok.wroclaw.pl/index.php?n=news&w=585



Inspektor ds. Marketingu Promocji i Jakości Usług
mgr Anna Kettner

do góry 

Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim Sp. z o.o.
87-700 Aleksandrów Kujawski, ul. Słowackiego 18
tel.: 054 282 80 01, fax: 054 282 80 02

Strona główna   |   Mapa serwisu   |   Kontakt   |   Aktualności

Szpital Aleksandrów © 2006 Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Created_by Michał Buczko