W czerwcu 2015 rusza program zdrowotny dla mieszkańców gmin: Aleksandrów Kuj., Raciążek i Ciechocinek


    Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 12/ 343/15 z dnia 25 marca 2015 r. ogłosił konkurs ofert na wybór realizatora programu polityki zdrowotnej pn. „Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim” w zakresie przeprowadzania badań diagnostycznych krwi (w kierunku HBsAg i na obecność przeciwciał anty-HCV).
    Konkurs ofert na wybór w 2015 roku realizatora programu polityki zdrowotnej pn. „Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim” w zakresie koordynacji programu, dla powiatu aleksandrowskiego, wygrał Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim Sp. z o.o., który należy do Europejskiej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie. Tym samym realizuje w zakresie promocji zdrowia wytyczne i standardy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
    Według wstępnych informacji Urzędu Marszałkowskiego, program ma ruszyć w połowie czerwca 2015 r. O terminach badań, sposobach rejestracji i miejscu badań, poinformujemy niebawem na naszej stronie. Informacje zostaną również udostępnione na stronach urzędów miast i gmin – Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek i Raciążek. Będą także plakaty i ulotki informacyjne, które przygotuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.
    Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C, ma za zadanie zidentyfikować stan zdrowia populacji powiatu, pod kątem nosicielstwa i/lub zakażenia żółtaczkami B i C. Jego celem jest zwiększenie wykrywalności bezobjawowych zakażeń WZW B i C oraz zwiększenie świadomości zdrowotnej w zakresie zapobiegania zakażeniom WZW B i C wśród ludności powiatu.

    Przedmiot programu
• badanie diagnostyczne krwi w kierunku HBsAg,
• badanie diagnostyczne krwi na obecność przeciwciał anty-HCV
• szkolenia dla pacjentów dotyczące zakażeń WZW B i C

    Adresaci programu
    Mieszkańcy Województwa Kujawsko-Pomorskiego, u których wcześniej nie stwierdzono WZW. W naszym powiecie badaniom poddanych zostanie 450 osób. W tym w Gminie Aleksandrów Kujawski - 52, Gminie Ciechocinek – 332, Gminie Raciążek 66.
    Badania dla ludności są całkowicie bezpłatne.
    Program realizowany jest w partnerstwie z samorządami terytorialnymi. Zadaniem samorządów terytorialnych przystępujących do realizacji Programu jest prowadzenie kampanii medialnej i naboru uczestników Programu oraz pokrycie kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych dla mieszkańców powiatu/gminy w 50%.

    Kilka słów o chorobach związanych z zakażeniem wirusowym wątroby, których dotyczą badania profilaktyczne będące przedmiotem Programu Zdrowotnego realizowanego przez Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim.
    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus HCV – Hepatitis C Virus, który mnoży się w komórkach wątroby, wywołując stan zapalny i uszkodzenie narządu. Nie leczone prowadzi nawet do śmierci, a z pewnością często do inwalidztwa. Do zakażenia dochodzi głównie przez kontakt z krwią zakażonej osoby. Wirus przenosi się w czasie zabiegów medycznych: pobierania i transfuzji krwi, operacji, zabiegów stomatologicznych, dermatologicznych, a także przy robieniu tatuażu, przez wstrzykiwanie narkotyków. Źródłem zakażenia mogą być rękawiczki lekarskie, jeśli nie są zmieniane przy każdym pacjencie, igły do akupunktury, cudze cążki, żyletki itp. Jeżeli mamy uszkodzona skórę lub śluzówkę, każdy kontakt z krwią osoby zakażonej może prowadzić do zakażenia. Najczęściej jednak „łapiemy” wirusa w placówkach służby zdrowia, jeśli nie przestrzega się zasad sterylizacji instrumentów, np. lamp do utwardzania plomb dentystycznych.

    Jakie są objawy WZW C?
    Sygnałem ostrzegawczym może być zmęczenie, trudności z koncentracją, niepokój, depresja, bóle stawowo-mięśniowe, swędzenie skóry. Odczuwa je 1/3 zakażonych. Ale pozostali nie mają żadnych dolegliwości, dlatego choroba nazywana jest „cichą epidemią”. Może się rozwijać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat bez żadnych objawów. U niektórych osób z uszkodzeniem wątroby po wielu latach dochodzi do marskości i/lub raka, u innych choroba nie pozostawia śladu. Wczesne rozpoznanie daje możliwość całkowitego wyleczenia.

    WAŻNE ! Wirus HCV nie przenosi się przez:
• kichanie i kaszel;
• trzymanie za ręce;
• całowanie się;
• używanie tej samej toalety, wanny, prysznica;
• spożywanie żywności przygotowywanej przez osobę zakażona HCV (jeżeli żywność nie miała kontaktu z krwią tej osoby);
• trzymanie kogoś w objęciach, przytulanie;
• pływanie w tym samym zbiorniku wodnym;
• zabawę z dziećmi, sport (jeśli nie dochodzi do uszkodzeń ciała).

    Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B , zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, czy też żółtaczką typu B jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirusem WZW typu B zakażamy się o wiele łatwiej niż wirusem HIV. Ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony.
    Do zakażenia dochodzi w wyniku naruszenia ciągłości skóry oraz podczas kontaktu z zakażoną krwią i wydzielinami osoby chorej. Żeby się zakazić wystarczy zaledwie kropla krwi. Do ponad 60% wszystkich zakażeń WZW typu B dochodzi w placówkach służby zdrowia, w dodatku częściej na oddziałach niezabiegowych niż zabiegowych. Przyczyną przenoszenia wirusa jest źle wysterylizowany sprzęt lub inne zaniedbania higieniczne personelu związane z myciem rąk i zmianą rękawiczek.
    Również przez różne badania diagnostyczne (gastroskopie, dializy, inne z użyciem cewników i igieł), jak też zabiegi operacyjne. Przyczyną zakażenia ludzi młodszych częściej są kontakty seksualne, zabiegi w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu, jak też zazywanie narkotyków wstrzykiwanych dożylnie (igły strzykawki).

    Różnice między WZW B a C.
    Wywołują je różne wirusy. Niemniej oba rodzaje zakażenia wiążą się z podobną drogą, wtargnięcia ich do organizmu. Jest to naruszenie powłok skórnych.
    Zakażenie typu C, może przebiegać latami bezobjawowo. Ujawnić się nawet po ok. 30 latach od zakażenia. W międzyczasie nieodwracalnie rujnując wątrobę. U większości chorych przebiega w postaci przewlekłej, trudnej do zdiagnozowania.
    Zakażenie typu B, rozwija się dużo szybciej.
    Wirusowe zapalenie wątroby typu B jedynie u 1 na 10 chorych rozwija formę przewlekłą. Z tego powodu jest łatwiej zauważalne i poddawane leczeniu.
    Zdiagnozowaniu, wczesnemu leczeniu i rozwinięciu choroby, zapobiegają badania krwi, które proponujemy mieszkańcom naszego powiatu.



do góry 

Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim Sp. z o.o.
87-700 Aleksandrów Kujawski, ul. Słowackiego 18
tel.: 054 282 80 01, fax: 054 282 80 02

Strona główna   |   Mapa serwisu   |   Kontakt   |   Aktualności

Szpital Aleksandrów © 2006 Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Created_by Michał Buczko