Ogólnopolskie warsztaty poświęcone innowacyjnym metodom leczenia tarczycy, z użyciem sprzętu do neuromonitoringu śródoperacyjnego NerveMonitoring C2.


Warsztaty były skierowane do lekarzy chirurgów ze wszystkich ośrodków leczących choroby tarczycy w Polsce.
Podczas zabiegów, zainteresowanym lekarzom umożliwiliśmy obserwowanie oraz asystowanie w operacji.
Rolę gospodarza tego wydarzenia pełnił Dyrektor Szpitala mgr Mariusz Trojanowski oraz Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej dr n. med. Jerzy Beciński. Zabiegi przeprowadzał prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kuzdak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Z zaproszonych gości przybyła także dr hab. n. med. Pani Bożena Walewska-Zielecka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest Koordynatorem Krajowej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie. Obecny był nasz konsultant ds. onkologii prof. dr hab. n. med. Waldemar Jędrzejczyk.
Aktualnie wzbogaciliśmy się o urządzenie do neuromonitoringu śródoperacyjnego NerveMonitoring C2.

Pod wglądem statystycznym w ilości wykonywanych operacji tarczycy, plasujemy się na drugim miejscu w Regionie Kujawsko-Pomorskim. Na pierwszym znajduje się Klinika Chirurgii Onkologicznej Collegium Medicum w Bydgoszczy. Zatrudniamy świetnych fachowców, specjalistów chirurgii ogólnej, onkologicznej, paliatywnej, lekarzy z tytułami doktorskim i profesurą. Kształcimy nowe kadry, ponieważ posiadamy uprawnienia do prowadzenia specjalizacji w chirurgii.

Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej szpitala aleksandrowskiego, w ogólnopolskim Rankingu Bezpiecznych Szpitali Tygodnika Wprost oraz wydawnictwa Termedia, w kategorii Szpitali Prywatnych w roku 2006, zajął zaszczytne 4 miejsce ( za, Meritum 2010 nr 1 - pismo Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej). [https://www.oil.org.pl/xml/oil/oil67/gazeta/numery/n2010/n201001/n20100102].

Śródoperacyjny monitoring neurologiczny do zastosowania w chirurgii endokrynologicznej (inaczej: neuromonitoring w chirurgii tarczycy).

System przeznaczony jest do wspomagania pracy zespołu operacyjnego w trakcie zabiegu chirurgicznego resekcji tarczycy (połowicza lub całkowita resekcja tarczycy, wznowa, rak tarczycy). W czasie resekcji tarczycy ważnym elementem jest zachowanie struktury (i funkcji) nerwu krtaniowego wstecznego, który zasila mięśnie głosowe poruszające fałdy głosowe. Uszkodzenie, podrażnienie nerwu krtaniowego wstecznego objawia się deficytem neurologicznym w postaci chrypki, kaszlu, bólu w trakcie przełykania lub - przy porażeniu obustronnym – grozi uduszeniem.

Neuromonitoring działa w następujący sposób: chirurg za pomocą sondy stymulacyjnej (prąd o niskiej wartości częstotliwości i natężenia) poszukuje w polu operacyjnym nerwu krtaniowego wstecznego, w momencie gdy sonda znajduje się w bliskości (lub styku) z nerwem to system powiadamia o tym sygnałem dźwiekowym i wizualnym. Stymulując nerw pobudzane zostają mięśnie głosowe a w rezultacie struny głosowe zaciskają się w rytm podawanych impulsów prądowych na elektrodzie odbiorczej naklejonej na rurkę intubacyjną pacjenta.


















Inspektor ds. Marketingu Promocji i Jakości Usług

Anna Kettner

do góry 

Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim Sp. z o.o.
87-700 Aleksandrów Kujawski, ul. Słowackiego 18
tel.: 054 282 80 01, fax: 054 282 80 02

Strona główna   |   Mapa serwisu   |   Kontakt   |   Aktualności

Szpital Aleksandrów © 2006 Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Created_by Michał Buczko